Igrzyska śmierci – film

Film jest ekranizacją powieści Suzanne Collins „Igrzyska Śmierci”, przedstawia niezwykle okrutne wydarzenia w państwie Panem, które powstało na ruinach Ameryki Północnej. Imponujący i bogaty Kapitol otoczony jest obecnie przez 12 dystryktów. To Kapitol trzyma władzę w państwie. Przed laty 13 podległych mu dystryktów postanowiło wszcząć bunt, doszło do walk, podczas których zginęło mnóstwo ludzi. W ostateczności 12 dystryktów poddało się, natomiast 13 został dosłownie zgładzony. Kapitol postanowił ukarać 12 dystryktów, aby zawsze pamiętali, że zdrada i bunt przeciwko władzy mają swoje konsekwencje. Od tej pory każdego roku organizuje Głodowe Igrzyska, podczas których każdy „dystrykt” dostarcza dwie osoby: chłopca i dziewczynę w wieku od dwunastu do osiemnastu lat, którzy muszą stoczyć walkę na śmierć i życie, ponieważ zwyciężyć może tylko jedna osoba.

Szesnastoletnia Katniss Everdeen, mieszkanka 12, najbiedniejszego dystryktu w Panem, postanawia wziąć udział w Igrzyskach zamiast swojej dwunastoletniej siostry. Z tego samego dystryktu wytypowany zostaje również Peeta Mellark, syn piekarza, który kiedyś uratował Katniss życie rzucając jej przypalony bochenek chleba, który nie nadawał się do sprzedania w piekarni. W ten sposób Katniss już na samym początku musi walczyć z moralnym dylematem, ponieważ jednym z jej rywali jest chłopak, któremu zawdzięcza życie, ale z drugiej strony nie może zginąć i zostawić siostry oraz matki, którymi opiekuje się po śmierci ojca.

Dla mieszkańców Kapitolu Głodowe Igrzyska są ogromną rozrywką, swego rodzaju show, które transmitowane jest na żywo, podczas których mogą zawierać zakłady i świętować. Dla 24 uczestników igrzyska są niemal wyrokiem śmierci, krwawą rzezią, w której muszą brać udział, zabijać i dostarczać rozrywki wygłodniałemu tłumowi. Ale jest to również szansa, aby wyjść z biedy, ponieważ osoba, która zwycięży oraz jej rodzina będą miały zapewnione dostatnie życie. Zwycięzcami igrzysk zostają najczęściej mieszkańcy bogatszych dystryktów, którzy są wręcz trenowani, aby wziąć w nich udział i zwyciężyć.

 

Po przeczytaniu książki natychmiast sięgnęłam po film – byłam ogromnie ciekawa, jak wszystkie wydarzenia zostaną przedstawione na ekranie. Pierwszą, zauważalną różnicą między książką a filmem jest punkt widzenia igrzysk od strony władzy, czyli Kapitolu. W książce narratorką jest Katniss, to ona opowiada, podejrzewa, zastanawia się. W filmie widzimy jak Kapitol podejmuje decyzje i manipuluje wydarzeniami. Pomijam fakt, że przy każdej ekranizacji cierpią bardzo wszystkie wątki, które nie sposób zmieścić w dwugodzinnym filmie. Film nie pokazuje wszystkich emocji, jakie odczuwa bohaterka, nie dowiemy się też dokładnie o czym myśli – tego tutaj zdecydowanie brakuje, ponieważ w książce znamy dokładnie myśli Katniss. W filmie brakuje również wielu elementów opowiadających o całej historii państwa, o Kapitolu, dystryktach, igrzyskach  jak i samych bohaterach, za bardzo natomiast skupiono się na nieudolnym pokazaniu przemyśleń głównej bohaterki. Za mało słów, za dużo obrazu. Muzyka nie porywa, momentami można pomyśleć, że została dobrana do tego filmu chyba przez pomyłkę, na czym ucierpiało wiele scen.  Akcja sama w sobie wydaje się być męcząca i czasami delikatnie powiewa nudą, dlatego dla zainteresowanych polecam w pierwszym ruchu książkę!, potem ewentualnie film.

 

 • Jennifer LawrenceJennifer Lawrence - Katniss Everdeen
 • Josh HutchersonJosh Hutcherson - Peeta Mellark
 • Liam HemsworthLiam Hemsworth - Gale Hawthorne
 • Woody HarrelsonWoody Harrelson - Haymitch Abernathy
 • Elizabeth BanksElizabeth Banks - Effie Trinket
 • Lenny KravitzLenny Kravitz - Cinna
 • Stanley TucciStanley Tucci - Caesar Flickerman
 • Donald SutherlandDonald Sutherland - Prezydent Snow
  czas trwania: 2 godz. 22 min.
  gatunek: Thriller, Akcja, Sci-Fi
  premiera: 23 marca 2012 (Polska) 22 marca 2012 (świat)
  produkcja: USA
  reżyseria: Gary Ross
  scenariusz: Gary Ross, Billy Ray

Screeny z filmu (z serwisu Stopklatka.pl)

 

Moja ocena: 4,5/10
Kliknij tutaj i sprawdź CENY

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>